logo
transparent
Szczegóły wiadomości
Created with Pixso. Do domu Created with Pixso. Aktualności Created with Pixso.

Poza prędkością ładowania: kluczowe technologie kształtujące systemy ładowarek elektrycznych nowej generacji

Poza prędkością ładowania: kluczowe technologie kształtujące systemy ładowarek elektrycznych nowej generacji

2026-08-31

Przez lata moc ładowania była najłatwiejszą do porównania specyfikacją, gdy firmy oceniały ładowarkę do pojazdów elektrycznych. Jednostka o mocy 160 kW wydaje się bardziej wydajna niż jednostka o mocy 80 kW, a system o mocy 400 kW wydaje się bardziej przyszłościowy niż system o mocy 160 kW. Jednak to porównanie jest coraz bardziej niepełne. W rzeczywistym projekcie ładowania użyteczna szybkość ładowania zależy od limitów akceptacji pojazdu, stanu naładowania, temperatury akumulatora, limitów kabli i złączy, dostępności zasilania w obiekcie, logiki podziału mocy, warunków termicznych, niezawodności komunikacji i strategii operatora w zakresie zarządzania energią.

Rynek światowy zmierza właśnie w tym kierunku. Według raportu Międzynarodowej Agencji Energetycznej Global EV Outlook 2026, na koniec 2025 roku światowa liczba publicznych punktów ładowania przekroczyła 7 milionów, po dodaniu prawie 1,8 miliona nowych punktów w ciągu jednego roku. Publiczna infrastruktura ładowania wzrosła o ponad 33%, a szacowana średnia moc znamionowa publicznych punktów ładowania osiągnęła około 50 kW. Na całym świecie na każdy lekki pojazd elektryczny przypadało około 4,5 kW publicznej mocy ładowania. Liczby te pokazują, że kolejna faza rozwoju infrastruktury nie polega po prostu na zainstalowaniu większej liczby sprzętu; chodzi o wydobycie bardziej niezawodnych usług z każdego kilowata mocy zainstalowanej.

Dla operatorów komercyjnych zmienia to kwestię zakupu. Zamiast pytać tylko: „Jak szybka jest ładowarka?”, planiści coraz częściej muszą zadać sobie pytanie, czy system może inteligentnie dystrybuować energię, komunikować się z zapleczem, utrzymywać bezpieczną temperaturę pracy, wspierać zdalną diagnostykę, chronić dane, integrować się z siecią i rozwijać bez całkowitego przeprojektowania.

Door Energy zbliża się do stałego ładowania poprzez tę logikę na poziomie systemu. Jej stała oferta obejmuje urządzenia do ładowania prądem przemiennym serii W do długich postojów, urządzenia do ładowania prądem stałym o umiarkowanej mocy serii C, szybkie ładowanie DC serii D i urządzenia do ładowania o ultrawysokiej mocy serii U do zastosowań o wyższej przepustowości. Celem nie jest rekomendowanie najwyższej dostępnej oceny każdej witrynie. Celem jest raczej dopasowanie zapotrzebowania pojazdu, czasu postoju, pojemności elektrycznej i priorytetów operacyjnych do odpowiedniej architektury ładowania.

PoznajOferta produktów do ładowania pojazdów elektrycznych Door Energylub odwiedźStrona internetowa Door Energyaby uzyskać aktualne informacje o produktach i zapytania dotyczące projektów.

najnowsze wiadomości o firmie Poza prędkością ładowania: kluczowe technologie kształtujące systemy ładowarek elektrycznych nowej generacji  0

I. Dlaczego prędkość ładowania nie jest już wystarczająca, aby zdefiniować ładowarkę EV nowej generacji

Moc z tabliczki znamionowej i moc użyteczna to nie to samo

Znamionowa moc wyjściowa ładowarki to pułap, a nie obietnica, że ​​pojazd będzie odbierał taką moc przez całą sesję ładowania. Rzeczywista prędkość jest zgodna z krzywą ładowania pojazdu. Gdy akumulator jest słabo naładowany i mieści się w odpowiednim zakresie temperatur, może przyjąć dużą moc. W miarę napełniania akumulatora system zarządzania akumulatorem zwykle zmniejsza prąd, aby zarządzać ciepłem, napięciem i obciążeniem ogniwa. W związku z tym dwa samochody podłączone do tej samej jednostki prądu stałego mogą charakteryzować się bardzo różnymi średnimi szybkościami ładowania.

Dlatego przy szacowaniu przepustowości średnia efektywna moc ładowania może być bardziej użyteczna niż moc szczytowa. Jeśli pojazd na krótko osiągnie 160 kW, ale większość sesji spędza na poziomie poniżej 100 kW, model obiektu oparty na 160 kW od początku do końca będzie zawyżał liczbę pojazdów, które można obsłużyć. Podobnie instalacja sprzętu o mocy 400 kW dla floty, której pojazdy przyjmują jedynie 150–200 kW, może zwiększyć koszty podłączenia do sieci i sprzętu, nie tworząc proporcjonalnych korzyści operacyjnych.

To rozróżnienie staje się jeszcze ważniejsze w lokalizacjach pojazdów mieszanych. Samochody osobowe, taksówki, samochody dostawcze, autobusy i ciężarówki mogą mieć akumulatory o różnych rozmiarach i różne architektury napięciowe. Dlatego miejsce ładowania nowej generacji potrzebuje wystarczającej elastyczności, aby obsługiwać szereg krzywych ładowania, zamiast być optymalizowane wokół jednego głównego numeru.

Metryka planowania Tradycyjne skupienie Fokus nowej generacji Wpływ na biznes
Maksymalna wydajność Im wyższa kW, tym lepiej Dopasuj kW do akceptacji pojazdu i czasu przebywania Unika oversize’u
Średnia moc sesji Często ignorowane Modeluj rzeczywistą krzywą ładowania Poprawia prognozy przepustowości
Efektywność Specyfikacja wtórna Pomiar konwersji energii i strat w trybie gotowości Wpływa na koszty operacyjne i ciepło
Jednoczesne ładowanie Policz złącza Zdefiniuj całkowitą moc szafy i zasady udostępniania Zapobiega nierealistycznym założeniom dotyczącym wydajności
Oprogramowanie Podstawowa łączność Zdalne sterowanie, inteligentne ładowanie i diagnostyka Poprawia czas pracy
Ekspansja Dodaj więcej jednostek później Planuj skalowalność elektryczną i cyfrową od pierwszego dnia Zmniejsza przyszłe koszty modernizacji


Rynek globalny już zmierza w stronę szybszej i wydajniejszej infrastruktury

IEA klasyfikuje ładowarki publiczne o mocy 22 kW lub niższej jako wolne, powyżej 22 kW do 150 kW jako szybkie, a 150 kW i więcej jako ultraszybkie. Rośnie udział szybkiego i ultraszybkiego ładowania publicznego, jednak szybsza infrastruktura nie eliminuje konieczności ładowania mniejszą mocą. Parkingi długoterminowe mogą nadal być skutecznie obsługiwane przez jednostki prądu przemiennego, podczas gdy miejsca docelowe mogą korzystać z prądu stałego o umiarkowanej mocy. Innymi słowy, rynek staje się coraz bardziej wielowarstwowy, a nie po prostu potężniejszy.

Globalny wskaźnik opłat publicznych na rok 2025 Wartość Dlaczego to ma znaczenie
Publiczne punkty ładowania Ponad 7 milionów Sieci ładowania weszły w życie na dużą skalę
Nowe punkty dodane w 2025 roku Prawie 1,8 mln Rozwój infrastruktury pozostaje szybki
Roczny wzrost zapasów Ponad 33% Operatorzy muszą planować gęstsze sieci
Średnia ocena ładowarek publicznych Około 50 kW Poziom mocy w sieci rośnie
Pojemność publiczna przypadająca na elektryczny pojazd LDV Około 4,5 kW/pojazd Pojemność i wykorzystanie mają znaczenie razem


Branżowe źródło danych:IEA – Global EV Outlook 2026: Ładowanie pojazdów elektrycznych.

Door Energy korzysta z warstwowego portfolio opłat stałych

Najbardziej praktycznym sposobem wyjścia poza nastawienie „najwyższa wygrana kW” jest przypisanie różnych zadań ładowania różnym poziomom mocy. Stały asortyment Door Energy opiera się na tej zasadzie. Ładowarki AC serii W zapewniają moc 7/11/22 kW w przypadku parkowania długoterminowego. Ładowarki prądu stałego serii C zapewniają moc 20/30/40 kW do użytku docelowego i przy umiarkowanych obrotach. Seria D obejmuje moc 60/80/120/160 kW do szybkiego ładowania w miejscach publicznych i zastosowań flotowych, natomiast seria U obejmuje moc 180/240/320/400 kW dla obiektów o większej przepustowości, gdzie pojazdy i infrastruktura elektryczna mogą w znaczący sposób wykorzystać ultrawysoką moc.

Seria Energia Drzwi Zakres mocy Typ Typowe miejsce zamieszkania / rola Typowe zastosowania
Seria W 7 / 11 / 22 kW AC Długi pobyt; szeroki zasięg portów Hotele, biura, budynki mieszkalne, parkingi długoterminowe
Seria C 20/30/40 kW DC Umiarkowane przebywanie; zrównoważone zapotrzebowanie sieci Handel detaliczny, restauracje, kurorty, parki biznesowe
Seria D 60 / 80 / 120 / 160 kW DC Szybsze obroty Ładowanie publiczne, floty, szpitale, obszary usług
Seria U 180 / 240 / 320 / 400 kW DC Ładowanie o dużej przepustowości Logistyka, autobusy, ciężarówki, ruchliwe węzły ładowania


Linki do drzwi energetycznych:Gama ładowarek AC EV|Gama ładowarek DC EV|Przewodnik planowania infrastruktury ładowarek pojazdów elektrycznych.

II. Elektronika mocy, architektura napięcia i zarządzanie temperaturą na nowo definiują wydajność

Wyższa moc zależy od jakości układu konwersji

Szybka ładowarka DC to zasadniczo system konwersji mocy. Pobiera prąd przemienny z miejsca instalacji, przetwarza go na kontrolowaną moc wyjściową prądu stałego i stale reguluje napięcie i prąd zgodnie z wymaganiami pojazdu i ograniczeniami bezpieczeństwa ładowarki. Wydajność, zachowanie przełączania, dokładność sterowania i konstrukcja termiczna tego łańcucha konwersji wpływają na to, ile energii z sieci dociera do akumulatora, a ile zamienia się w ciepło.

Jest to jeden z powodów, dla których elektronika mocy stała się równie ważna jak parametry znamionowe szafy. Jeśli dwie ładowarki zapewniają podobną moc wyjściową, ale jedna powoduje większe straty konwersji, mniej wydajny system wytwarza więcej ciepła i może powodować większe zapotrzebowanie na chłodzenie przez tysiące godzin pracy. W przypadku obiektów komercyjnych o dużym wykorzystaniu niewielkie różnice w wydajności mogą skumulować się w znaczących kosztach energii i konserwacji.

Architektura napięcia również ma znaczenie. Z podstawowej zależności P = V × I wynika, że ​​wyższe napięcie może dostarczyć tę samą moc przy niższym prądzie. Na przykład teoretyczna moc wyjściowa 160 kW wymaga około 400 A przy 400 V, ale tylko 200 A przy 800 V. Rzeczywiste systemy są bardziej złożone, a rzeczywisty prąd zależy od limitów pojazdu, kabla, złącza i ładowarki, ale zasada wyjaśnia, dlaczego platformy pojazdów o wyższym napięciu są ważne dla przyszłości szybkiego ładowania.

Moc docelowa Przykładowe napięcie Prąd teoretyczny (P/V) Znaczenie projektu
120 kW 400 V 300 A Wyższy prąd zwiększa obciążenie przewodnika i termiczne
120 kW 800 V 150 A Ta sama moc przy połowie prądu teoretycznego
160 kW 400 V 400 A Wymaga znacznej wydajności prądowej
160 kW 800 V 200 A Niższy prąd przy tej samej mocy
240 kW 800 V 300 A Wyższa moc jest możliwa do opanowania przy wyższym napięciu
400 kW 1000 V 400 A Ultrawysoka moc wymaga skoordynowanego projektu pojazdu, kabla i układu chłodzenia


Zarządzanie temperaturą określa, czy wysoka moc może zostać utrzymana

Ciepło wpływa na moduły mocy, kable, złącza, wyświetlacze, styczniki i elementy obudowy. Ładowarka, która osiąga wysoki szczyt, ale często obniża wartości znamionowe ze względu na wzrost temperatury wewnętrznej, może dostarczyć mniej użytecznej energii w ciągu dnia niż system o odpowiednich rozmiarach i lepszych marginesach termicznych. W gorącym klimacie bezpośrednie światło słoneczne, ograniczona wentylacja, gromadzenie się kurzu i powtarzające się sesje przy wysokim natężeniu prądu mogą jeszcze bardziej zwiększyć obciążenie termiczne. W zimnym klimacie zachowanie komponentów, kontrola kondensacji i obsługa kabli stają się różnymi problemami projektowymi.

Prostą kalkulację strat ilustruje skalę. Jeżeli system konwersji o mocy 160 kW działałby z wydajnością 95%, teoretyczna strata konwersji przy pełnej mocy wyniosłaby około 8 kW. Przy sprawności 97% teoretyczna strata wyniesie około 4,8 kW. Ten przykład nie jest wartością testową produktu; pokazuje po prostu, dlaczego wydajność konwersji i projekt chłodzenia zasługują na uwagę w zamówieniach komercyjnych. Mniejsza ilość ciepła odpadowego może zmniejszyć obciążenie wentylatorów lub systemów chłodzenia cieczą i zapewnić bardziej stabilną pracę.

Specyfikację energetyczną drzwi należy czytać jako część pełnego zakresu działania

W przypadku stałego zakresu prądu stałego firmy Door Energy seria C jest pozycjonowana na 20/30/40 kW z podanym zakresem wyjściowym prądu stałego około 200–750 V, natomiast seria D rozciąga się na 60/80/120/160 kW z zakresem wyjściowym około 200–1000 V. Dokumentacja Door Energy dla serii C podaje zakres temperatur roboczych od -30°C do +50°C, stopień ochrony IP54 i Ochrona IK08, podczas gdy konfiguracje serii D są przeznaczone do ładowania komercyjnego w pomieszczeniach lub na zewnątrz i obejmują wymagania operacyjne o wyższej mocy. Ostateczne specyfikacje mogą się różnić w zależności od modelu, złącza, pakietu certyfikacyjnego i projektu, dlatego kupujący powinni potwierdzić zatwierdzoną kartę techniczną dotyczącą dokładnej zamawianej konfiguracji.

ZobaczŁadowarka DC Door Energy serii C 20/30/40 kWIDoor Energy Seria D 60/80/120/160 kW Ładowarka DCw celu uzyskania informacji na poziomie produktu.

III. Inteligentne udostępnianie mocy i zarządzanie obciążeniem Zmień sprzęt ładujący w system energetyczny

Dodawanie każdej oceny z tabliczki znamionowej jest często złym sposobem na określenie rozmiaru witryny

Rozważmy miejsce ładowania z czterema jednostkami o mocy 160 kW. Suma arytmetyczna mocy znamionowej wynosi 640 kW. Konwencjonalny projekt mógłby zatem zakładać, że system ładowania musi zawsze rezerwować 640 kW przed uwzględnieniem istniejącego obciążenia budynku. Jednakże wszystkie cztery pojazdy nie mogą jednocześnie żądać mocy 160 kW. Ich akumulatory mogą znajdować się w różnym stanie naładowania, mogą mieć różne maksymalne współczynniki akceptacji, a niektóre mogą pozostać zaparkowane znacznie dłużej niż inne.

Dynamiczne zarządzanie obciążeniem rozwiązuje tę rozbieżność między zainstalowaną wydajnością ładowania a zapotrzebowaniem w czasie rzeczywistym. Zamiast traktować każde złącze jako stałe obciążenie, system sterowania może przydzielać dostępną moc w obiekcie zgodnie z bieżącym zużyciem przez budynek, stanem ładowarki, zapotrzebowaniem pojazdu i priorytetem operacyjnym. Rezultatem nie jest „darmowa moc”; całkowity limit witryn nadal istnieje. Zaletą jest to, że dostępną pojemność można wykorzystać w bardziej inteligentny sposób.

Na przykład zajezdnia z przydziałem ładowania o mocy 300 kW mogłaby nadać priorytet furgonetce, która musi odjechać w ciągu 30 minut, zmniejszyć moc pojazdu, który jest już naładowany powyżej 80%, i zwiększyć ładowanie w nocy, gdy spadnie reszta obciążenia obiektu. Ten rodzaj planowania może zwiększyć liczbę obsługiwanych pojazdów bez konieczności automatycznej modernizacji każdego kabla, rozdzielnicy i transformatora do sumy wszystkich teoretycznych wartości szczytowych.

Połączone pojazdy Prosty równy podział mocy 300 kW Przykładowa inteligentna alokacja Możliwy powód
1 Do 300 kW* Zgodnie z limitem pojazdu/zmieniarki Brak konkurencji w zakresie wydajności witryny
2 150 + 150 kW 180 + 120 kW Inny priorytet SOC lub odlotu
3 100 + 100 + 100 kW 140 + 100 + 60 kW Jeden pojazd wymaga szybszej realizacji
4 75 kW każdy 120 + 80 + 60 + 40 kW Różne krzywe ładowania i czasy przebywania


*Tylko przydział ilustracyjny. Rzeczywista moc wyjściowa pozostaje ograniczona przez ograniczenia dotyczące ładowarki, złącza, kabla, pojazdu i miejsca.

Należy określić podział mocy, a nie zakładać

Sprzęt z dwoma złączami może poprawić wykorzystanie wnęki, ale kupujący powinni rozróżnić liczbę złączy od jednoczesnej możliwości uzyskania pełnej mocy. Dwuprzewodowa szafa o mocy 160 kW nie zapewnia automatycznie mocy 160 kW każdemu pojazdowi w tym samym czasie. W architekturze współdzielonej mocy całkowita znamionowa moc wyjściowa ładowarki jest rozdzielana zgodnie z logiką sterowania, żądaniami pojazdów i ograniczeniami lokalizacji. Dokumenty zamówienia powinny zatem określać całkowitą moc szafy, maksymalną moc wyjściową na złącze, minimalną oczekiwaną moc wyjściową podczas równoczesnych sesji oraz zasady pierwszeństwa stosowane, gdy oba złącza są aktywne.

Seria D firmy Door Energy może być skonfigurowana do podziału zasilania za pomocą dwóch kabli i dynamicznego równoważenia obciążenia w projektach komercyjnych. Jest to szczególnie istotne w przypadku parkingów o dużym natężeniu ruchu, magazynów flotowych i miejsc publicznych, gdzie dwa zajęte stanowiska mogą generować większy dochód lub wartość operacyjną niż jeden pojazd otrzymujący całą moc szafy. Właściwa konfiguracja zależy od wzorców przybycia, a nie od pojedynczego celu mocy szczytowej.

Inteligentne ładowanie może również chronić istniejącą pojemność budynku

Ta sama logika ma zastosowanie, gdy ładowarki dzielą połączenie z biurami, obiektami handlowymi, hotelami, magazynami lub szpitalami. Jeśli obciążenie budynku bez ładowania wzrośnie do wcześniej określonego limitu miejsca, system ładowania może zmniejszyć moc. Kiedy inne obciążenia spadną, dostępna moc ładowania może ponownie wzrosnąć. Takie podejście może zmniejszyć szczytowe zapotrzebowanie i może opóźnić niektóre modernizacje instalacji elektrycznej, chociaż ostateczny projekt musi zawsze zostać zatwierdzony przez wykwalifikowanych lokalnych inżynierów oraz odpowiedniego operatora zakładu energetycznego lub sieci.

Powiązany odczyt energii drzwi:Jak zbudować skalowalną sieć ładowarek pojazdów elektrycznych na potrzeby projektów komercyjnych.

IV. OCPP, ISO 15118, Cyberbezpieczeństwo i operacje zdalne stają się infrastrukturą podstawową

Nowoczesna ładowarka to także sieciowe urządzenie polowe

Ładowanie komercyjne w coraz większym stopniu zależy od oprogramowania. Uwierzytelnianie, zarządzanie taryfami, rejestrowanie transakcji, zdalne uruchamianie i zatrzymywanie, alarmy, aktualizacje oprogramowania sprzętowego, stan dostępności, polecenia inteligentnego ładowania i dane konserwacyjne wymagają komunikacji między sprzętem ładującym a systemem zarządzania stacją ładowania. Oznacza to, że architektura komunikacyjna nie jest już drugorzędną funkcją IT; jest to część projektu operacyjnego sieci ładowania.

OCPP pozostaje jednym z centralnych protokołów komunikacji pomiędzy stacjami ładowania a systemami backendowymi. Protokół OCPP 1.6 jest nadal szeroko stosowany. OCPP 2.0.1 dodaje bogatszy model urządzenia, lepszą obsługę transakcji, silniejsze funkcje bezpieczeństwa, ulepszone inteligentne ładowanie i obsługę ISO 15118. OCPP 2.1, wydany w 2025 r., dodatkowo rozszerza platformę o obsługę ISO 15118-20, funkcje dwukierunkowego ładowania, kontrolę rozproszonych zasobów energii oraz dodatkowe możliwości autoryzacji i transakcji.

Praktyczną lekcją dla kupujących jest unikanie niejasnych specyfikacji, takich jak „obsługuje OCPP”. Projekt powinien określić wymaganą wersję, platformę backendową, metodę uwierzytelniania, profil bezpieczeństwa, funkcje zdalnego zarządzania i czy wymagane jest testowanie interoperacyjności. OCPP 1.6 i OCPP 2.0.1 nie są bezpośrednio kompatybilne wstecz na poziomie aplikacji, więc planowanie protokołów może mieć wpływ zarówno na początkową integrację, jak i przyszłą migrację platformy.

Technologia cyfrowa Co to robi Co kupujący powinien zweryfikować
OCPP Łączy ładowarkę z CSMS/backendem Wersja, kompatybilność backendu, wymagane funkcje
ISO15118 Ramy komunikacji między pojazdem a ładowarką Wsparcie techniczne pojazdu, certyfikaty i wymagania dotyczące Plug & Charge
Podłącz i ładuj Automatyzuje uwierzytelnianie, jeśli jest obsługiwane Wsparcie dla ekosystemu PKI/certyfikatów i backendu
Zdalna diagnostyka Dostarcza alarmy i dane operacyjne Kody usterek, dzienniki, zdalny reset i przebieg prac serwisowych
Zarządzanie OTA / oprogramowaniem sprzętowym Zdalnie aktualizuje oprogramowanie Proces bezpieczeństwa, zasady wycofywania, uprawnienia do aktualizacji
RFID / aplikacja / POS Umożliwia dostęp użytkowników i przepływy płatności Lokalne zasady płatności, roaming i wymagania projektu
Ethernet / Wi-Fi / sieć komórkowa Zapewnia łączność sieciową Łącze podstawowe, ścieżka zastępcza i jakość sygnału


Źródło protokołu: Open Charge Alliance – przegląd OCPP. OCPP 2.0.1 jest znormalizowany w ramach normy IEC 63584, a OCPP 2.1 wydanie 1 zostało opublikowane jako IEC 63584-210:2025.

Cyberbezpieczeństwo staje się coraz ważniejsze w miarę zwiększania się możliwości podłączenia ładowarki

Każdy dodatkowy interfejs tworzy wartość operacyjną, ale stwarza także odpowiedzialność za bezpieczeństwo. Ładowarka podłączona do sieci może wymieniać dane z pojazdami, usługami w chmurze, systemami płatności i platformami zarządzania energią. Kupujący powinni zatem ocenić szyfrowaną komunikację, obsługę certyfikatów, dostęp oparty na rolach, bezpieczne aktualizacje oprogramowania sprzętowego, rejestrowanie zdarzeń i procesy zarządzania lukami w zabezpieczeniach. Należy również kontrolować fizyczne porty usług i lokalne interfejsy konserwacji, ponieważ cyberbezpieczeństwo nie ogranicza się do połączenia z chmurą.

Kluczową kwestią nie jest to, że każda witryna potrzebuje najbardziej złożonej dostępnej architektury bezpieczeństwa. Przeciwnie, kontrole bezpieczeństwa powinny być proporcjonalne do przypadku użycia. Wdrożenie klimatyzacji w małym miejscu pracy ma inny profil ryzyka niż ogólnokrajowa publiczna sieć szybkiego ładowania z terminalami płatniczymi i tysiącami użytkowników dziennie. Jednak w obu przypadkach potrzebny jest zdefiniowany model własności danych uwierzytelniających, aktualizacji oprogramowania i reakcji na incydenty.

Door Energy należy określić jako część ekosystemu zaplecza

Ładowarki stacjonarne Door Energy mogą obsługiwać konfiguracje projektów obejmujące OCPP, RFID, dostęp oparty na aplikacji i opcje komunikacji, takie jak Ethernet, Wi-Fi i łączność komórkowa, w zależności od serii i ostatecznej specyfikacji. W razie potrzeby projekty komercyjne serii D mogą również obejmować funkcje POS i zarządzanie obciążeniem. Dla klientów B2B najważniejszym krokiem jest udokumentowanie środowiska backendowego i płatniczego przed rozpoczęciem produkcji, tak aby ładowarka była skonfigurowana pod kątem modelu operacyjnego, a nie traktowana jako izolowana szafka.

V. Od współczesnych funkcji głównego nurtu do V2G: praktyczne ramy dla kupujących

Oddziel sprawdzone wymagania od powstającej technologii

Jednym z najłatwiejszych sposobów nadmiernego skomplikowania projektu ładowania jest traktowanie każdej nowej technologii jako równie dojrzałej i równie potrzebnej. Nabywcy komercyjni mogą podejmować lepsze decyzje, oddzielając możliwości, które są już głównym nurtem, od tych, które szybko się rozwijają, i tych, które pozostają bardziej zależne od wsparcia pojazdów, przepisów i struktury rynku lokalnego.

Warstwa technologiczna Przykłady Bieżący widok zakupów
Dzisiejszy mainstream Łączność OCPP, dostęp RFID/aplikacji, zdalne monitorowanie, dynamiczne zarządzanie obciążeniem Należy teraz ocenić w przypadku większości sieci komercyjnych
Szybko się rozwija ISO 15118, Plug & Charge, bardziej zaawansowane udostępnianie mocy, zintegrowane opcje płatności Silna wartość gotowości na przyszłość tam, gdzie istnieje wsparcie ekosystemowe
Pojawiające się / zależne od projektu V2G/V2X, sterowanie DER, zaawansowane usługi sieciowe, optymalizacja zużycia energii w oparciu o sztuczną inteligencję Zaplanuj architekturę pod kątem kompatybilności; wdrożyć, gdy pojazd, narzędzie i uzasadnienie biznesowe się zgadzają


V2G zmienia ładowarkę z obciążenia jednokierunkowego w potencjalne źródło sieci

Tradycyjne ładowanie opiera się na jednokierunkowej ścieżce energetycznej: z sieci do ładowarki i do pojazdu. Pojazd-sieć i powiązane modele V2X mogą wprowadzać dwukierunkowy przepływ mocy, dzięki czemu kompatybilny akumulator EV może wspierać budynek, lokalny system energetyczny lub sieć w kontrolowanych warunkach. OCPP 2.1 dodaje funkcjonalną obsługę ładowania dwukierunkowego i kontroli rozproszonych zasobów energii, podczas gdy norma ISO 15118-20 zapewnia mechanizmy komunikacji dla dwukierunkowego przesyłania mocy.

Firmy nie powinny jednak traktować V2G jako funkcji uniwersalnej, dostępnej wszędzie. Komercyjne wdrożenie zależy od kompatybilnych pojazdów, sprzętu do ładowania dwukierunkowego, zasad lokalnej sieci, wymogów dotyczących połączeń wzajemnych, liczników, taryf, gwarancji i ekonomiki akumulatorów pojazdów rowerowych. Bardziej realistyczną strategią krótkoterminową dla wielu projektów jest zbudowanie otwartej, zarządzanej programowo architektury ładowania, która może ewoluować w miarę dojrzewania tych warunków.

Priorytety technologiczne zmieniają się w zależności od zastosowania

Aplikacja Typowy kierunek mocy Najwyższe priorytety technologiczne Kierunek energii drzwi
Hotel/ośrodek 7-22 kW AC lub umiarkowany prąd stały Zarządzanie obciążeniem, kontrola dostępu, cicha i niezawodna praca Seria W; Seria C, w której wymagane jest szybsze ładowanie w miejscu docelowym
Biuro/miejsce pracy 7-22 kW prądu przemiennego Planowanie, zarządzanie użytkownikami, zasięg portów, raportowanie zaplecza Seria W
Handel detaliczny / restauracja 20-40 kW DC lub mieszane AC/DC Obrót, OCPP, dostęp do klienta, dynamiczna kontrola obciążenia Mieszanka serii C + serii W
Ładowanie publiczne w miastach 60-160 kW prądu stałego Czas sprawności, płatność, podział mocy, zdalna diagnostyka Seria D
Magazyn floty 60-160 kW lub więcej Planowanie odlotów, inteligentne ładowanie, zarządzanie obciążeniem Seria D; Seria U zapewniająca większe zapotrzebowanie na energię
Hub logistyczny / autobusowy / ciężarowy 180-400 kW tam, gdzie jest to uzasadnione Kompatybilność wysokiego napięcia, wydajność cieplna, skalowalność Seria U
Węzeł autostradowy / o dużej przepustowości Powszechnie wymagane jest 150 kW+ Dostępność, płatność, duża moc, przyszła rozbudowa Seria D i U w zależności od przepustowości


Projekty autostrad europejskich ilustrują znaczenie planowania na poziomie obiektu. Zgodnie z unijnym rozporządzeniem w sprawie infrastruktury paliw alternatywnych baseny ładowania w sieci bazowej TEN-T muszą osiągnąć do końca 2025 r. łączną moc wyjściową co najmniej 400 kW w co najmniej jednym punkcie ładowania o mocy 150 kW, a następnie osiągnąć co najmniej 600 kW w co najmniej dwóch punktach o mocy 150 kW do końca 2027 r., przy maksymalnych wymaganiach dotyczących odstępów wynoszących 60 km w każdym kierunku. Wymóg ten jest wyrażony na poziomie puli ładowania, co potwierdza pogląd, że przyszłość dotyczy skoordynowanej wydajności obiektu, a nie pojedynczej, ponadgabarytowej jednostki.

Odniesienie do przepisów:EUR-Lex – Podsumowanie rozporządzenia w sprawie infrastruktury paliw alternatywnych.

Lista kontrolna kupującego dla projektów ładowania nowej generacji

Pytanie Co sprawdzić Dlaczego to ma znaczenie
Jakie pojazdy będą korzystać z witryny? Rozmiar akumulatora, akceptacja AC/DC, napięcie, złącze Określa użyteczną moc ładowarki
Jak długo stoją pojazdy? Czas przebywania średni i 90. percentyla Określa, czy uzasadnione jest AC, umiarkowane DC lub szybkie DC
Ile energii potrzeba każdego dnia? kWh na pojazd, sesje dziennie, cykl pracy floty Rozmiary Całkowita pojemność witryny
Jaki jest limit elektryczny? Transformator, tablica rozdzielcza, obciążenie budynku, pojemność mediów Kontroluje koszty rozbudowy
Czy pojazdy będą ładować jednocześnie? Profil przyjazdu i współbieżność Określa wymagania dotyczące podziału mocy
Który backend będzie obsługiwał witrynę? Wersja OCPP, CSMS, płatności, roaming Zapobiega problemom z integracją
W jakim środowisku będzie pracować sprzęt? Temperatura, deszcz, kurz, sól, ryzyko uderzenia Wpływa na konstrukcję obudowy i konserwacji
Jak będą rozpatrywane usterki? Zdalna diagnostyka, części zamienne, proces serwisowy Wpływa na czas pracy i przychody
Jakich zmian można się spodziewać za 3-5 lat? Rozwój floty, nowe typy pojazdów, więcej zatok Prowadzi skalowalne projektowanie elektryczne i oprogramowanie


Typowe błędy przy ocenie ładowarki EV nowej generacji

Powszechny błąd Dlaczego stwarza ryzyko Lepsze podejście
Wybór tylko według maksymalnego kW Pojazd nie może korzystać z zasilania; rosną koszty sieci Modeluj krzywe ładowania, czas przebywania i wykorzystanie
Zakładając, że każde złącze ma pełną moc szafy Zawyża jednoczesną wydajność usług Zdefiniuj wyraźnie zachowanie polegające na podziale władzy
Ignorowanie obciążenia transformatora i budynku Powoduje kosztowne przeprojektowanie na późnym etapie projektu Przed ostatecznym wyborem sprzętu należy przeprowadzić badanie obciążenia obiektu
Tylko pisanie „obsługiwane przez OCPP” Niezgodność wersji lub backendu może pojawić się później Określ wersję OCPP i wymagane funkcje
Ignorowanie warunków termicznych i środowiskowych Może prowadzić do problemów z obniżeniem wartości znamionowych i konserwacją Dopasuj chłodzenie i obudowę do lokalnego klimatu
Projektowanie tylko na dziś Rozbudowa może wymagać nowych prac budowlanych i elektrycznych Rezerwowa pojemność, przewody, skalowalność sieci i oprogramowania
Zakup jednej klasy mocy na każdą zatokę Tworzy albo niedostateczne wykorzystanie, albo kolejki Stosuj architekturę o mieszanej mocy tam, gdzie zapotrzebowanie jest zróżnicowane


Door Energy zaleca połączenie tych kontroli zamiast zaczynania od numeru produktu. Hotel może osiągnąć lepszy zasięg dzięki większej liczbie portów serii W; punkt sprzedaży detalicznej może skorzystać na C Series DC; obiekt publiczny lub flotowy może wymagać serii D, podczas gdy prawdziwie wydajna logistyka lub obsługa ciężkich pojazdów może uzasadniać wydajność serii U. Najsilniejszy projekt to taki, w którym zapotrzebowanie na pojazdy, czas postoju, pojemność sieci, moc ładowarek, zarządzanie oprogramowaniem i przyszła rozbudowa są projektowane w ramach jednego systemu.

Aby uzyskać dodatkowe wskazówki dotyczące wyboru, zobacz Door EnergyPrzewodnik dla kupujących ładowarki EV: ładowanie AC, DC czy ultraszybkie?ICo sprawia, że ​​ładowarka EV jest niezawodna w długotrwałym użytkowaniu komercyjnym?.

VI. Często zadawane pytania: Technologia ładowarek pojazdów elektrycznych nowej generacji i wybór komercyjny

P1: Co sprawia, że ​​ładowarka EV jest „nową generacją”?

Odpowiedź 1: System ładowania nowej generacji nie jest definiowany wyłącznie przez wysoką moc wyjściową. Łączy w sobie wydajną energoelektronikę, odpowiedni zakres napięcia, zarządzanie temperaturą, inteligentną alokację mocy, komunikację zaplecza, zdalną diagnostykę, cyberbezpieczeństwo i skalowalną architekturę obiektu. W zależności od projektu istotna może być również norma ISO 15118, Plug & Charge, ładowanie dwukierunkowe i integracja DER. Door Energy ocenia te wymagania w zależności od docelowego zastosowania, zamiast traktować każdą funkcję jako obowiązkową dla każdego klienta.

P2: Czy ładowarka EV o większej mocy jest zawsze lepszym wyborem?

A2: Nie. Pojazd, stan naładowania akumulatora, temperatura akumulatora, platforma napięciowa, złącze, kabel i przydział mocy w miejscu ograniczają rzeczywistą prędkość ładowania. Jeśli pojazd może przyjąć tylko 100 kW, zainstalowanie ładowarki o mocy 240 kW nie spowoduje, że będzie on ładowany z mocą 240 kW. Lokalizacje o długim postoju mogą zyskać większą wartość dzięki większej liczbie portów o niższym poborze mocy, podczas gdy lokalizacje o wysokim obrocie mogą uzasadniać szybsze ładowanie prądem stałym.

P3: Na czym polega dynamiczne zarządzanie obciążeniem podczas ładowania pojazdów elektrycznych?

A3: Dynamiczne zarządzanie obciążeniem dostosowuje moc ładowania do dostępnej mocy elektrycznej w obiekcie. Jeśli obciążenie budynku wzrośnie, sieć ładowarek może zmniejszyć zapotrzebowanie na ładowanie; gdy inne obciążenia spadną, moc ładowania może wzrosnąć. W lokalizacjach obsługujących wiele pojazdów ten sam system może ustalać priorytety pojazdów na podstawie SOC, godziny odjazdu lub polityki operacyjnej. Może to poprawić wykorzystanie istniejącego połączenia elektrycznego i zmniejszyć niepotrzebne przewymiarowanie.

P4: Czy OCPP jest niezbędny do komercyjnego ładowania pojazdów elektrycznych?

Odpowiedź 4: OCPP jest bardzo cenny dla wielu sieci komercyjnych, ponieważ umożliwia komunikację pomiędzy ładowarkami a systemem zarządzania stacją ładowania. Funkcje mogą obejmować monitorowanie, zarządzanie transakcjami, zdalne sterowanie, inteligentne ładowanie i diagnostykę. Kupujący powinien jednak określić wymaganą wersję OCPP i backend. Ładowarki stacjonarne Door Energy można skonfigurować z obsługą OCPP zgodnie z wymaganiami serii i projektu.

P5: Jaka jest różnica pomiędzy serią Door Energy C i serią D?

A5: Seria Door Energy C obejmuje stałe ładowanie prądem stałym o mocy 20 kW, 30 kW i 40 kW w lokalizacjach docelowych i zastosowaniach o umiarkowanym obrocie, takich jak handel detaliczny, restauracje, kurorty i parki biznesowe. Seria D obejmuje szybkie ładowanie prądem stałym o mocy 60 kW, 80 kW, 120 kW i 160 kW dla stacji publicznych, flot, szpitali, ruchliwych parkingów komercyjnych i obszarów usługowych. Nie należy mieszać zakresów C i D: 20-40 kW należy do serii C, natomiast seria D zaczyna się od 60 kW.

P6: Czy ładowarka z podwójnym złączem zapewnia pełną moc znamionową obu pojazdom?

Odpowiedź 6: Niekoniecznie. W architekturze z podziałem mocy szafa ma całkowitą znamionową moc wyjściową, która jest rozdzielana pomiędzy aktywne złącza zgodnie z logiką sterowania, żądaniami pojazdów i ograniczeniami lokalizacji. Na przykład nie należy zakładać, że jednostka o mocy 160 kW z podwójnym złączem będzie dostarczać 160 kW do każdego samochodu jednocześnie, chyba że specyfikacja systemu wyraźnie określa oddzielną moc. Kupujący powinni potwierdzić całkowitą moc szafy i zasady jednoczesnego wyjścia.

P7: Czy witryna komercyjna powinna już teraz przygotować się na V2G?

Odpowiedź7: Rozsądne jest przygotowanie architektury, ale nie w każdym projekcie konieczne jest natychmiastowe wdrożenie V2G. V2G zależy od kompatybilnych pojazdów, sprzętu dwukierunkowego, ISO 15118-20 lub innego odpowiedniego wsparcia komunikacyjnego, lokalnych zasad połączeń wzajemnych, liczników, taryf i wykonalnego uzasadnienia biznesowego. Wiele firm może dziś stworzyć solidne podstawy, wybierając sprzęt sieciowy, inteligentne zarządzanie obciążeniem i architekturę zaplecza przyjazną dla aktualizacji.

P8: Która ładowarka Door Energy jest odpowiednia dla hoteli, stacji publicznych i flot?

A8: Hotele i parkingi długoterminowe zwykle pasują do serii W AC o mocy 7/11/22 kW. Do ładowania detalicznego i docelowego można używać serii C o mocy 20/30/40 kW DC, gdy przydatne jest szybsze uzupełnianie. Publiczne szybkie ładowanie i wiele lokalizacji flotowych pasuje do serii D o mocy 60/80/120/160 kW, natomiast seria U o mocy 180/240/320/400 kW jest przeznaczona do zastosowań o wyższej przepustowości, takich jak logistyka, autobusy i ciężarówki, gdy możliwości pojazdów i moc obiektu umożliwiają bardzo wysokie ładowanie.

VII. Wniosek: Przyszła ładowarka EV to platforma energetyczna, danych i operacyjna

Szybkość ładowania pozostanie ważnym kryterium zakupu, ale nie wystarczy już do oceny jakości komercyjnego systemu ładowania. W miarę rozwoju sieci publicznych i wzrostu mocy ładowania najsilniejsze będą projekty, które przekształcają dostępną moc elektryczną w niezawodną obsługę pojazdów przy jak najmniejszej niepotrzebnej infrastrukturze, przestojach i tarciach operacyjnych.

Wymaga to współpracy kilku technologii. Wydajna elektronika mocy zmniejsza straty konwersji. Architektury o wyższym napięciu mogą obsługiwać większą moc bez polegania wyłącznie na ekstremalnym prądzie. Zarządzanie temperaturą pomaga sprzętowi utrzymać wydajność. Dynamiczne zarządzanie obciążeniem i podział mocy pozwalają obiektowi na bardziej inteligentne wykorzystanie ograniczonej przepustowości sieci. OCPP i ISO 15118 poprawiają komunikację i interoperacyjność, a cyberbezpieczeństwo, zdalna diagnostyka i zarządzanie oprogramowaniem wspierają długotrwałe działanie. Patrząc dalej w przyszłość, sterowanie V2G i DER może przekształcić kompatybilne sieci ładowania w aktywne źródła energii, a nie proste obciążenia elektryczne.

Dlatego dla przedsiębiorstw najbardziej użyteczną formułą wyboru jest: zapotrzebowanie pojazdu + czas przebywania + pojemność sieci + moc ładowarki + zarządzanie oprogramowaniem + przyszła rozbudowa. Jeśli którakolwiek z tych zmiennych zostanie zignorowana, projekt może być zbyt duży, niewystarczający, trudny w obsłudze lub kosztowny w rozbudowie.

Stała architektura produktów Door Energy została zaprojektowana w oparciu o to warstwowe podejście. Ładowarki AC serii W o mocy 7/11/22 kW obsługują ładowanie z długim czasem postoju i zapewniają większy zasięg wnęki. Ładowarki prądu stałego serii C o mocy 20/30/40 kW stanowią warstwę środkową do ładowania w celach komercyjnych. Szybkie ładowarki prądu stałego serii D o mocy 60/80/120/160 kW służą do zastosowań publicznych i flotowych o większym obrocie. Seria U 180/240/320/400 kW rozszerza ofertę o logistykę, autobusy, ciężarówki i wysokoprzepustowe węzły ładowania, gdzie bardzo wysoka moc jest operacyjnie uzasadniona.

Door Energy łączy także możliwości rozwoju produktów, produkcji i testowania, aby wspierać międzynarodowe projekty B2B. Informacje o spółce publicznej opisują bazę produkcyjną posiadającą certyfikat ISO 9001 o powierzchni ponad 30 000 metrów kwadratowych w Dongguan, wspieraną przez zasoby inżynieryjne na potrzeby realizacji projektu. Dla zagranicznych nabywców ma to znaczenie, ponieważ projekt ładowania nowej generacji obejmuje coś więcej niż tylko wybór sprzętu: standardy złączy, komunikacja, certyfikacja, warunki środowiskowe, wymagania dotyczące płatności i ograniczenia sieci mogą znacznie różnić się w zależności od kraju.

Ostatecznie najlepsza ładowarka EV nowej generacji to nie ta, która ma największy numer na karcie specyfikacji. To ten, który dostarcza odpowiednią ilość energii do właściwych pojazdów we właściwym czasie, zachowując jednocześnie łatwość zarządzania, bezpieczeństwo i skalowalność przez cały okres eksploatacji projektu.

Dowiedz się więcej oEnergia Drzwi, przeglądaćstałe produkty do ładowania AC i DClub przejrzyjkomercyjny przewodnik dotyczący wyboru ładowania pojazdów elektrycznychdo planowania produktu w oparciu o scenariusze.